הצטרפו לרשימת התפוצה 
פוסטים נבחרים
חפשו לפי תגיות

הבלוג של "הבית"

מתי זה קרה? איך השתננו?

ילדים רואים את החיים אחרת מאיתנו. זה לא סוד שהם נקיים מביקורת עצמית, חסמים ולפעמים פועלים, מדברים או נוהגים כמו שאנחנו רק הינו חולמים לעשות. הם מאפשרים לעצמם לדחות את החובה ולהתפנות להווה.

נראה שאנחנו האמהות רק מפנטזות על כך. עם כל מה שברשימה הכתובה או זו שעולה לנו בראש כל ערב כשאנחנו הולכות לישון, הביקורת התמידית – מה עשינו ומה יכולנו לשנות, מה הספקנו ומה לא – אנו מתקשות.

עלי כ"ץ מתאר בספרו "אוף גוזל" את המסר הכל כך חשוב וטריוויאלי, שאמא בדרך הטבע היא גם אישה. מחד – אישה חזקה, עצמאית, שיודעת את ערך עצמה ושומרת על עקרונותיה, ומאידך – בעלת יכולת לשחק ולצחוק עם ילדיה, להיות אנושית ונשית, להזיע, להתלכלך, ולהיות אמיתית באופן מלא. כאשר אמא יכולה להיות שניהם (אם אנדרוגנית) יהיה לילד קל יותר לחוות אותה ואת הנשים בכלל - כאדם שלם.

אני לא יודעת איך זה אצלכן, אצלי זה לא טבעי. זכורה לי חוויה מהקיץ האחרון כשנסענו לפארק שעשועים. אני, שלא סובלת רכבות הרים, עליות וירידות והתרגשויות מיותרות, לא קלטתי שהסירה "התמימה" לא כזו בכלל. הכל התחיל בשקט, ראינו ושמענו סיפורים ואז פתאום מצאתי את עצמי שטה עם כל המשפחה אל עבר הלא נודע. ברגע אחד הבנתי שטעות גדולה עשיתי והתוצאה שנסגרתי והתפללתי שהסיוט יגמר הכי מהר שאפשר. לקח לי הרבה זמן להתאושש ולצאת מהסחרור. ברור לי שאת המסלול הזה עושים הרבה אנשים כל יום, ברור לי שהאדרנלין הוא סם טבעי ומרגש שלא יזיק לי לאפשר לו להשתחרר מידי פעם 😊. למרות זאת נחסמתי ולא הצלחתי להתגבר על הפחד.

כאשר אני חושבת על דבריו של עלי כ"ץ, עולה בי המחשבה, כמה קשה לפנות את הראש ולאפשר הזדמנות להיפגש, להקשיב ולדבר. הרבה יותר קל להיסחף לכלים בכיור, שעורי הבית, מה חסר ומה יש עוד לעשות, מאשר לנצל את הרגעים השקטים של סוף היום, להנות מהשקט, מהביחד ומהרגע.

מה הייתי רוצה כאמא? מה חשוב להעביר לילדים? האם אני רוצה להדגים להם את החשיבות של מפגש עם עצמנו ללא הסחות דעת שייצרו בעתיד שריון?

ובכל זאת, איך מוצאים את האיזון בין הרצוי למצוי? איך מוצאים את הזמן לארגן, לסדר, אבל גם להיות ולהתפנות לעצמי ולאחרים?

ימים אחדים לפני ראש השנה הצלחתי להכניס לרשימת הסידורים מניקור. בזמן שאני נהנת מהזמן השקט, פנה בני וביקש עזרה. הצעתי שיגיע למספרה וכך היה. הוא הגיע והופתע שראה את אמא שלו מתפנקת, מוצאת את הזמן לדאוג לעצמה ולהנות. בהחלט שונה מהעשייה הקבועה שלי בבית, עבורם ועבור העבודה. הפעם נוכח לדעת שגם אמא יודעת לקחת את הזמן לעצמה, למלא מצברים ולעשות דברים שיתנו לה הרגשה טובה.

כמה חשוב לדאוג לעצמי. כמה חשוב לתת לעצמנו את הזמן, לפנות זמן לזוגיות ולילדים אבל תמיד אחרי שאנו הענקנו לעצמנו. סרטוני הבטיחות לפני המראה מציינים זאת בברור – קחו לעצמכם את מסכת החמצן ראשונים ורק אחרי זה תתפנו לשים אותה על הילדים.

עכשיו, שאנחנו עוד רגע מתפנים מהחגים ומהחופשות ונכנסים לחודשיים של שיגרה, הימים מתקצרים ושעון החורף אוטוטו פה, אולי ננסה פחות לעשות ויותר להיות – זמן זה הוא בהחלט מתנה.

תיוגים:

שמור על קשר
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Google+ Social Icon